Vrste kompostiranja
Kako smo već objasnili, kompostiramo kako bi se biološka materija razgradila i stvorio humus kojeg potom koristimo kao dohranu za biljke. Razgradnja biološke materije može se vršiti uz prisustvo ili bez prisustva zraka. Ovisno o odabranoj metodi kompostiranja aktiviraju se specifične vrste mikroorganizama koje sudjeluju u procesu razgradnje.
Aerobno kompostiranje je proces razgradnje biološke materije uz prisustvo zraka, bilo da se provodi kao kompostna hrpa ili unutar posuda koje su porozne ili izbušene. Aerobni komposteri brže i kvalitetnije prerađuju biološku materiju u humus. Ovim načinom kompostiranja povećava se prozračnost komposta i umanjuje se intenzitet neugodnih mirisa. Kompostne hrpe postavljene iznad zemlje mogu postići vrlo visoke temperature (do 60° C) čime se ubrzava proces razgradnje biološke materije, uništava sjeme biljaka u kompostu i patogeni.
Anaerobno kompostiranje je proces razgradnje biološke materije bez prisustva zraka. Najbanalniji primjer anaerobnog kompostiranja je zakopavanje otpada biološkog podrijetla u rupe u zemlji. Mikroorganizni koji se aktiviraju u anaerobnim komposterima kao nusproizvod generiraju plinove neugodnih mirisa. Ovakvim načinom kompostiranja spriječava se cirkulacija toplog zraka kroz kompost pa se sjeme i patogeni ne uništavaju.